Ennek függvényében a cégeknél nem tudtak arról beszámolni, hogy sokkalta többen keresnék fel őket beíratás miatt, mint korábban. Különbséget csak abban fedeznek fel a korábbi időszakhoz képest, hogy a Gépjármű-nyilvántartási Hivatal szatmárnémeti kirendeltségén előjegyzést szerezni jóval nehezebb mostanság. A töméntelen időpontigénylésre egyébként az intézet országos honlapján, a http://www.rarom.ro címűn is figyelmeztetnek.
Szatmárnémetiben napi 100-120 előjegyzést tesznek - legalábbis a beíratást végzők szerint. Egyébiránt azért nem vállalták a neveiket, mert így elmondhatták, hogy magánembereknek gyakorlatilag nincs is esélyük még idei időponthoz jutniuk. Ezeket a cégeket ugyanis többnyire azért keresik fel, mert előre lefoglaltak maguknak időpontokat. Mindahány azzal hirdeti szolgáltatásait, hogy akár két munkanapon belül az autó beíratásához szükséges mindahány díjat, illetéket kifizetik, az összes vizsgálatra elviszik a személygépjárművet stb.
Honnan éri meg autót vásárolni?
Persze meglehetősen jelentős díj ellenében teszik mindezt. Hogy pontosan mennyibe kerül a szolgáltatásuk ellenértéke, nem mondták el. Egy 12 éves Németországból a napokban behozott 1 literes motorú Opel Corsa esetében a 2200 lejes beíratási (egyben környezetszennyezési illeték) díjon túl hozzávetőleg 1100 lejt kell még kifizetni az ügyintézésért, illetve a különböző egyéb szolgáltatásokért.
Amúgy sok használtautó-vásárló arra számít, hogy a környezetszennyezési illetéket visszaperelheti az államtól. Amint még az év elején a Szatmár.ro beszámolt róla, a Román Autóklub (ACR) szatmári fiókja minden egyes tagjának lehetőséget biztosít, hogy visszaszerezhesse az államnak befizetett regisztrációs és környezetszennyezési adókat. Ez azért lehetséges, mert a 2007 januárjában bevezetett regisztrációs, majd 2008 júliusában környezetszennyezési díjra keresztelt adónem bizonyos értelmezés szerint sérti az európai uniós jogszabályokat, hiszen diszkriminációs helyzetet teremt azon autótulajdonosok rovására, akik külföldön vásárolták meg a gépkocsijukat. A perek során erre a helyzetre hivatkoznak a tagok, az esetek többségében sikerrel. Persze az ilyen pereskedés legtöbbször több hónapig vagy akár évig elhúzódik. Így a környező megyékhez képest viszonylagosan kevesen választják Szatmáron az utóbbi lehetőséget.